پایگاه دانش نارین گیمز

Knowledge base

بهینه سازی اپ استور چیست

7 راهکار برای بهینه سازی اپ استور و افزایش دانلود برنامه

بهینه سازی اپ استور چیست؟ در دنیای امروز که روزانه صدها بازی و اپلیکیشن جدید برای موبایل منتشر می‌شود، دیده و شناخته شدن قطعا کار آسانی نخواهد بود. بنابراین دیگر تنها ساختن اپلیکیشن و منتشر کردن آن در فروشگاه‌ها کافی نیست. طبق آمار منتشر شده توسط Statista در سال 2021 بیش از 5 میلیون برنامه و بازی، در اپ استورهای مطرح گوگل پلی و اپل در دسترس کاربران هستند. در نتیجه احتمال اینکه برنامه شما میان انبوهی از بازی و اپ های مختلف گم شود بسیار زیاد است. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا به شما نشان دهیم چطور با انجام این 7 تکنیک ساده اما موثر، می‌توانید برنامه یا بازی خود را برای اپ استورها بهینه کرده و تعداد دانلود و فروش آن را افزایش دهید.

بهینه سازی اپ استور چیست؟

بهینه سازی اپ استور

کاربران هنگامی که نوعی خاص از اپ یا بازی را در فروشگاه های آنلاین جستجو می‌کنند، همه نتایج جستجو را ندیده و فقط به چند مورد اول توجه می‌کنند. پس داشتن رتبه بالا در قسمت نتایج جستجو، احتمال دیده شدن اپ شما توسط مخاطب هدف را تا حد زیادی بالا می‌برد. بهینه سازی اپ استور (به انگلیسی: App store optimization) به تکنیک‌ها و اقداماتی می‌گویند که به شما برای آگاه کردن مخاطب هدف و همچنین افزایش دانلود برنامه، کمک به‌سزایی می‌کنند.

اگر با اصول بهینه سازی محتوا برای موتورهای جستجو یا سئو آشنایی قبلی داشته باشید، درک بهینه سازی اپ استور برای شما آسان خواهد بود. این دو با اینکه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند، اما از بسیاری جهات شبیه به هم هستند. هنگام بهینه سازی اپ استور شما باید نخست به کمک اقداماتی مانند آنالیز رقبا و تحقیق کلمات کلیدی، انتخاب عنوان مناسب، نوشتن توضیح خوب برای اپلیکیشن و… مطمئن شوید که اپ شما در فروشگاه‌هایی مثل کافه بازار و مایکت در معرض دید و توجه مخاطب هدف قرار می‌گیرد.

در واقع می‌شود گفت که بهینه سازی اپ استور یکی از اولین و مهم‌ترین قدم‌ها برای تبلیغ یک اپلیکیشن است. زیرا مخاطب زمانی محصول شما را دانلود کرده و در مراحل بعدی با آن تعامل می‌کند که از وجود آن با خبر باشد. با اینکه معولا هدف اصلی بهینه سازی اپ استور افزایش دانلود است ولی اهداف ثانویه آن شامل افزایش آگاهی از برند، افزایش بازخورد‌ و امتیاز مثبت از طرف مخاطبان و… می‌شود. بهینه سازی اپ استور یکی از خدماتی که معمولا توسط ناشرین بازی های موبایلی مثل نارین گیمز ارائه می‌شود. اگر علاقه‌مندید با برترین ناشران بازی های ویدیویی آشنا شوید، خواندن مقاله زیر را به شما توصیه می‌کنیم.

می‌خوام بیشتر بدونم
بهترین ناشران بازی های ویدیویی در سال 2021

بهینه سازی اپ استور چه تفاوتی با بهینه سازی موتور جستجو دارد؟

بهینه سازی موتور جستجو

بهینه سازی اپ استور و سئو بسیار شبیه به هم هستند. با این حال باید در نظر داشت که از بهینه سازی موتور جستجو یا سئو در بستر صفحات وب استفاده می‌شود، در حالی که بهینه سازی اپ استور برای اپلیکشین و بازی‌ها در بستر اپ استورها انجام می‌گیرد. هدف اصلی سئو بالا بردن ترافیک وبسایت و هدف اصلی بهینه سازی اپ استور، افزایش دانلود برنامه یا بازی. در بهینه سازی موتور جستجو شما باید روی عنوان مقاله تمرکز کنید ولی در بهینه سازی اپ استور روی نام اپ یا بازی خود. در سئو، نوشتن عناوین و بدنه محتوا مهم است و در بهینه سازی اپ استور نوشتن توضیحات برای بازی یا اپ. با این حال برای هردو، توجه به کلمات کلیدی، نحوه انتخاب آن‌ها و وجود عکس‌ و ویدیوهای جذاب بسیار مهم و تعیین کننده می‌باشد.

چرا انجام بهینه سازی اپ استور برای تولیدکنندگان اپ اهمیت دارد؟

بهینه سازی اپ استور

همان‌طور که در بخش قبل گفته شد در فضای رقابتی که میان اپلیکیشن ها و بازی های مختلف وجود دارد، پیدا کردن راه‌حلی برای متمایز شدن از سایر رقبا، رسیدن به مخاطب هدف خود و افزایش دانلود، بسیار حائز اهمیت است. بهینه سازی اپ استور رسیدن به این هدف را تا حد زیادی تضمین می‌کند.

طبق تحقیقات انجام شده، کاربران از طریق جستجوی مستقیم در اپ استور، جستجو در صفحات وب، جستجو در عناوین برتر اپ استورها و یا از طریق معرفی دوستان و آشنایان، برنامه های مورد نظر خود پیدا می‌کنند. در این بین جستجوی مستقیم در اپ استور بیشترین سهم را دارد. در نتیجه بسیار مهم است که وقتی کاربر کلمه کلیدی خود را جستجو می‌کند اپ ما در بین اولین نتایج جستجو قرار بگیرد.

همچنین شما با بهره‌گیری از استراتژی صحیح باید مطمئن شوید که صدای شما به گوش مخاطب هدف برسد زیرا در غیر این صورت احتمال آن وجود دارد که اپ شما در معرض توجه کاربرانی قرار گیرد که مشتاق استفاده از آن نیستند. پس به جای انجام تبلیغات در وبسایت‌ها و اپلیکیشن های مختلف می‌توانید از بهینه سازی اپ استور استفاده کرده و نه تنها در هزینه‌های تبلیغاتی صرفه‌جویی کنید بلکه نتایج جستجوی ارگانیک (طبیعی) خود را نیز بالا ببرید.

در ضمن یکی از منابع کسب درآمد سازندگان یک اپ، از طریق قرار دادن تبلیغات برنامه‌ها و بازی های دیگر در اپ خود است. شما با بهینه سازی اپلیکیشن یا بازی خود برای اپ استورها، بالا بردن شمار مخاطب و افزایش دانلود برنامه، بینندگان تبلیغات درون برنامه‌ای را افزایش داده و از هدر رفتن بودجه‌ای که برای تبلیغات صرف کرده‌اید جلوگیری می‌کنید.

چگونه از بهینه سازی اپ استور برای افزایش دانلود برنامه استفاده کنیم؟

افزایش فروش در کافه بازارحال که با اهمیت و مزایای بهینه‌سازی اپ استورها آشنا شدید، اجازه دهید تا به این سوال پاسخ دهیم که چگونه از بهینه سازی اپ استور برای افزایش دانلود برنامه های استفاده کنیم؟ در ادامه به صورت گام به گام مراحل افزایش فروش و دانلود بازی‌ها و برنامه‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

گام اول: کانال انتشار مناسب را انتخاب کنید

کانال انتشار

درست است که اکثر فروشگاه های اپلیکیشن کارکردی شبیه به هم دارند اما برخی تفاوت‌های آن‌ها می‌توانند در برنامه و استراتژی شما برای بهینه سازی اپ استور تغییر ایجاد کنند. برای مثال تعداد کاراکترهای مجاز برای نام برنامه یا بازی شما در اپ استورهای مختلف، متفاوت است. یا به خاطر استانداردهای متفاوتی که هرکدام از این فروشگاه‌ها دارند، مدت زمان تایید برای انتشار اپ شما در آن‌ها میتواند متفاوت باشد. در نتیجه قبل از انجام هرکدام از این مراحل، اپ استورهای مختلف که قصد انتشار در آن‌ها دارید را بشناسید.

گام دوم: استراتژی خود را مشخص کنید

استراتژی بهینه سازی اپ استور

نخستین قدم برای بهینه سازی اپ استور، نوشتن استراتژی دقیق است. این یعنی باید بازار و مخاطب هدف خود را بشناسید، بدانید که آن‌ها چه خصوصیاتی دارند و از چه کلمات کلیدی برای جستجوی اپ های مشابه شما استفاده می‌کنند. رقبای خود را تحلیل کنید و ببینید آن‌ها از چه تکنیک‌هایی برای بهینه سازی اپ استور استفاده می‌کنند. نام اپ آن‌ها از چه الگویی پیروی می‌کند، با مخاطب خود چگونه تعامل دارند، کاربرانشان چه کلمه های کلیدی را جستجو می‌کنند و در استراتژی خود چه کاستی‌هایی دارند که شما می‌توانید از آن‌ها به نفع خود استفاده کنید.

سپس با توجه به این موارد می‌توانید سراغ جستجوی کلمات کلیدی مناسب بروید. انتخاب کلمه کلیدی مناسب برای آگاهی مخاطب هدف از برنامه شما و در نتیجه افزایش دانلود برنامه، حیاتی است. برای مثال اگر مخاطب شما دنبال برنامه‌ای برای سفارش آنلاین غذا می‌گردد احتمال زیادی دارد که کلمه کلیدی آن هم همان باشد. شما با در نظر گرفتن این مورد می‌توانید برای برنامه خود نامی انتخاب کنید که در برگیرنده این کلمه است.

گام سوم: برای نوشتن نام جذاب زمان بگذارید

کلمه کلیدی

به غیر از آیکون اپ و بازی، اولین چیزی که مخاطب با آن رو‌به‌رو می‌شود عنوان آن است. به همین دلیل این نام باید ویژگی‌هایی داشته باشد که احتمال کلیک شدن را افزایش ببخشد. برای مثال اسم اپ شما باید با عملکردی که دارد همسو بوده و به آن مربوط باشد. همانطور که گفته شد باید سعی کنید در نام اپ خود از کلمه کلیدی استفاده کنید تا شانس ظاهر شدن در نتایج اولیه جستجو را بالا ببرید.

حتما توجه داشته باشید که اسم برنامه و بازی شما بیش از حد طولانی نباشد و توجه مخاطب را در نگاه اول جلب کند. اسم برنامه شما نباید شبیه رقیبتان باشد در غیر این صورت احتمال بالایی دارد که مخاطب هدف شما به سوی رقیبتان جذب شود. عنوان برنامه خود را بیش از چند بار تغییر ندهید. به خصوص وقتی تعداد کاربران شما قابل توجه است. تغیر دادن اسم باعث می‌شود کاربرانی که از طریق معرفی دوستان با اپ شما آشنا شده‌اند، به خاطر تغییر اسم نتوانند آن را پیدا کنند.

گام چهارم: برای برنامه خود توضیح دقیق بنوسید

نوشتن توضیح برای اپلیکیشن

تنها کلیک شدن اپ یا بازی شما تضمینی برای دانلود شدن آن نیست. شما در قسمت توضیحات برنامه خود باید با ذکر ویژگی‌های کلیدی برنامه و توضیح دقیق و در عین حال جذاب نحوه عملکرد آن، مخاطب را برای دانلود کردن قانع کنید. استفاده از کلمات کلیدی در بخش توضیحات می‌تواند کمک به سزایی در افزایش رتبه شما در قسمت نتایج جستجو و درنتیجه افزایش دانلود بکند. توجه داشته باشید که استفاده از کلمه کلیدی در متن دقیقا مانند اصول سئو باید به صورت طبیعی باشد و در استفاده از آن زیاده روی نشود.

هنگام نوشتن توضیحات، حتما ویژگی‌های مهم برنامه خود، که برای مخاطب جذاب‌تر است را اول متن بیاورید. زیرا درصد بسیار بالایی از مخاطبین تنها چند خط ابتدایی متن را می‌خوانند و اکثرا روی دکمه “بیشتر” برای خواندن متن بلند بالای شما کلیک نمی‌کنند.

گام پنجم: با طراحی آیکون خوب توجه مخاطب را جلب کنید

طراحی بصری اپ یا بازی

همان‌طور که بالاتر توضیح داده شد، اولین قسمت از اپ شما که مخاطب با آن رو به رو می‌شود، آیکون بازی یا برنامه است. به همین دلیل باید برای طراحی و انتخاب آن دقت زیادی به خرج دهید. طراحی آیکون باید به صورتی باشد که توجه مخاطب را به خود جلب و او را مشتاق به کلیک به روی آن کند. هرچه تصویر با کیفیت‌تر و چشم‌نوازتر باشد این احتمال افزایش می‌یابد.

یکی از مهم‌ترین مواردی که در طراحی آیکون باید در نظر داشت هماهنگ بودن طراحی بصری آن با خدمتی است که اپ شما ارائه میدهد. برای مثال اگر اپ شما ارائه دهنده خدمات بانکی است و فضایی جدی دارد، شاید استفاده از اشکال فانتزی با رنگ‌های غیر متعارف بهترین گزینه نباشد. در نظر نداشتن این مورد باعث می‌شود که مخاطب به کیفیت کار و برنامه شما شک کند.

گام ششم: از نحوه عملکرد برنامه خود عکس و تیزر تهیه کنید

اسکرین شات و تیزر بازی و اپ

به غیر از قسمت توضیحات، شما در این بخش نیز فرصتی برای تعریف از کار خود و مشخص کردن ویژگی‌ها و نحوه کارکرد آن برای مخاطب دارید. همانطور که می‌دانید به طور کلی تصاویر و ویدیوها از متن گویاتر بوده و مخاطب را بیشتر درگیر می‌کنند. همچنین نشان دادن نحوه استفاده از برنامه راحت‌تر از توضیح آن است و می‌تواند مخاطب را به صورت عملی با کاربرد برنامه و بازی شما آشنا کند. به دلیل اهمیت زیاد این بخش، سخت گیری زیادی روی کیفیت عکس و ویدیوها و همچنین نوع طراحی هنری آن‌ها داشته باشید و سعی کنید بهترین ویژگی‌ها و نقاط قوت اپ یا بازی خود را نشان دهید.

برش تصاویر و تیزرها نکته دیگری است که باید به آن توجه کنید. برای مثال اگر اپ یا بازی شما فقط به صورت افقی روی دستگاه‌های مختلف اجرا می‌شود، نمونه عکس‌هایی که از آن روی اپ استورها قرار می‌دهید نیز باید فقط افقی باشند.

گام هفتم: کاربران را تشویق به امتیازدهی کنید

نظرات کاربران

با اینکه این مورد یکی از عواملی است که می‌تواند روی رتبه‌ی شما در قسمت نتایج جستجو و از آن مهم‌تر، افزایش دانلود برنامه اثر زیادی بگذارد، اما کنترل شما روی این بخش کمتر از مراحل دیگر است. با این حال روش‌هایی وجود دارد که با بکارگیری آنها می‌توانید میزان نظرات و امتیاز بالا را افزایش دهید. بسیاری از کاربران قبل از دانلود اپلیکیشن حداقل یکی از نظرات را می‌خوانند. آن‌ها از این نظرات و همچنین نحوه پاسخگویی شما به آن‌ها، می‌توانند ایده‌ای کلی از کیفیت اپ و طرز برخورد شما با کاربران بدست بیاورند. برای همین بسیار مهم است که شما به نظرات، به خصوص نظرات منفی، پاسخ بدهید و به کاربران خود اطلاع دهید که در حال پیگیری و رفع مشکلات هستید. این عمل به غیر از آن‌که نشان می‌دهد بازی یا اپ شما همواره در حال پیشرفت است، ارتباط میان شما و کاربران را نیز بهبود می‌بخشد.

همچنین شما می‌تواند در اپلیکیشن یا بازی خود، با ارائه انواع پاداش و امکانات، کاربران را به امتیاز دادن و نوشتن نظر خود در اپ استورها تشویق کنید. با این حال در نظر داشته باشید که این نوع پیام‌های تشویقی را زیاد از حد ارسال نکنید تا برای کاربر کلافه کننده نشود و همچنین اطمینان حاصل کنید که کاربر قبل از نظر دادن، شانس استفاده و تجربه از اپ شما را داشته است.

جمع‌بندی

با اینکه بهینه سازی اپ استور یکی از مهم‌ترین روش‌ها برای افزایش دانلود و افزایش کاربران به صورت ارگانیک است، اما هنوز یکی از مباحثی است که به آن کمتر توجه می‌شود. بسیاری از افراد قبل از انتشار برنامه یا بازی خود برای کلمات کلیدی تحقیقی انجام نمی‌دهند و به بسیاری از این مراحل مانند طرز نوشتن توضیح خوب، طراحی بصری و… توجهی نمی‌کنند. برای همین به کارگیری از بهینه سازی اپ استور در استراتژی بازاریابی اپ و بازی می‌تواند تاثیر بسیار مثبتی در میزان موفقیت آن بگذارد.

با این حال به خاطر داشته باشید که مانند اصول بهینه سازی موتور جستجو، فرایند بهینه سازی اپ استور یک فرآیند همیشگی است و با یک بار انجام دادن آن موفقیت اپ یا بازی شما تضمین نمی‌شود. بلکه همواره تیم شما باید در حال تلاش برای بهبود استراتژی و بهینه سازی آن باشد. نظرات و یا سوالات خود را در رابطه با این مقاله با ما و سایر مخاطبین نارین گیمز در میان بگذارید تا در اولین فرصت پاسخگوی آن‌ها باشیم.

موضوع مرتبط

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

درباره تیم ما بیشتر بدانید

پیشنهاد می‌کنیم این مقالات را هم بخوانید

تلویزیون نارین

برای تماشای آنلاین گیم و استریم همین الان کلیک کن

دانلود بزن بهادر

دانلود آخرین نسخه بازی بزن بهادر

دانلود کلش اف زامبی

دانلود آخرین نسخه بازی کلش اف زامبی

لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید