پایگاه دانش نارین گیمز

Knowledge base

متاورس چیست

متاورس چیست و مزایا و معایب آن چه هستند؟

avatar

متاورس چیست: واژه متاورس برخلاف تصور عموم جامعه که به‌تازگی در سال 2021 با آن رو‌به‌رو شدند، واژه جدیدی نیست. در سال گذشته و با تغییر نام شرکت فیسبوک به متا، واژه متاورس بر سر زبان‌ها افتاد و بسیاری از مردم در وبسایت‌های مختلف به دنبال پاسخ این سوال بودند که متاورس به زبان ساده چیست، چطور وارد متاورس شویم و مزایا و معایب آن چه هستند؟ پس شرکت متا یا همان فیسبوک سابق، شرکت مخترع متاورس نیست. بلکه انقدر به آینده‌ی این شکل جدید از اینترنت باور دارد که اسم خود را به متا تغییر داده و استراتژی آینده سازمان خود را به سمت روی آوردن به متاورس چیده است. شرکت متا تقریبا مطمئن است که آینده اینترنت در متاورس خلاصه می‌شود. به همین دلیل، به عنوان یکی از کمپانی‌های پیشرو با تغییر اسمش موافقت خود را با این جریان نشان داده‌است.

در ادامه این مقاله سعی داریم به این سوال پاسخ دهیم که متاورس چیست و مزایا و معایب آن چه هستند، تا بتوانیم شما را در مسیر یادگیری متاورس و نحوه ورود به آن راهنمایی کنیم. 

متاورس و جهان متاورس چیست؟

متاورس چیست

در سال 1992، نیل استفنسون (به انگلیسی: Neal Stephenson) در کتاب علمی-تخیلی خود به نام اسنو کرش (به انگلیسی: Snow Crash) از عبارت متاورس برای نخستین بار استفاده کرد و در قالب داستان، پیشبینی‌هایی در مورد جهان آینده ارائه داد. با این حال این شرکت متا بود که در سال 2021 این کلمه را به مردم یادآوردی کرد. تمرکز شرکت متا یا فیسبوک سابق، بر مسئله‌ی متاورس در سال گذشته میلادی، باعث شد که در فصل پایانی سال 2021، در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های مختلف 135% بیشتر از قبل در مورد جهان متاورس بحث شود. 

حالا پروژه متاورس فیسبوک چیست و خود متاورس به چه معنا است؟‌ جهان متاورس در واقع دنیایی مجازی در فضای اینترنت است که با استفاده از عینک‌های مخصوص واقعیت مجازی و واقعیت افزوده می‌توانید به آن وارد شده و به فعالیت بپردازید. در واقع اگر بخواهیم به زبان ساده‌تر این پدیده را تعریف کنیم، می‌توانیم بگوییم که متاورس شکل جدیدی از شبکه‌های اجتماعی است که در آن ارتباطات به شکل واقعی‌تری نسبت به شبکه‌های اجتماعی کنونی صورت می‌گیرند. اگر اینترنت در حال حاضر، چیزی است که ما به آن نگاه می‌کنیم، متاورس شکلی از اینترنت است که ما در آن وجود خواهیم داشت. فعالیت‌هایی که در زندگی واقعی انجام می‌دهید اعم از بازی کردن، کار کردن، خرید و فروش ملک، کتاب خواندن، فیلم دیدن، گوش دادن به موسیقی و حتی رفتن به کنسرت و بازدید از گالری و موزه، همه و همه در متاورس امکان‌پذیر هستد. 

اگر کنجکاو هستید که بدانید فضای متاورس چیست ، و چگونه وارد متاورس شویم می‌توانید در حال حاضر با کامپیوتر خود و بدون عینک‌های مخصوص به متاورس‌های مختلف وارد شوید. اما در این حالت صرفا می‌توانید از طریق نمایشگر خود به فضای متاورس نگاه کنید. 

آیا فقط یک متاورس وجود دارد؟

آیا فقط یک متاورس وجود دارد؟

حالا که به سوال متاورس چیست پاسخ دادیم، قصد داریم بگوییم که برخلاف تصوری که اکثریت دارند، فقط یک متاورس وجود ندارد. بلکه کمپانی‌ها و افراد مختلف هرکدام می‌توانند یک ورس داشته باشند. بگذارید برای روشن شدن مسئله مثالی بزنیم و متاورس به زبان ساده را برای شما توضیح دهیم. ما نمی‌توانیم بگوییم که کره زمین کل جهان و تنها سیاره موجود در آن است. بلکه سیاره‌های متعددی در جهان وجود دارند که کره زمین یکی از آن‌ها است. در این تمثیل، متاورس جهان است و ورس‌های کمپانی‌های مختلف سیار‌ه‌های آن هستند که می‌توانید در ثانیه‌ای به هرکدام از آن‌ها سفر کنید.

معروف‌ترین کمپانی‌هایی که در حال حاضر یک ورس در متاورس درست کرده‌اند، شرکت متا (فیسبوک سابق)‌ و مایکروسافت هستند. در حال حاضر متاورس فیسبوک از آمادگی بیشتری نسبت به مایکروسافت برخوردار است. البته ورس‌های دیگری نیز وجود دارند که متعلق به هیچ شرکتی نبوده و به آن‌ها ورس‌های غیرمرکزی یا Decentralized گفته می‌شود. این ورس‌ها روی بلاک‌ چین قرار داشته و در نتیجه هیچ شرکتی مالکیت آن‌ها را به عهده ندارد.  

اگر می‌خواهید در مورد ورس‌های مختلف که روی بلاک‌ چین قرار دارند اطلاعات بدست بیاورید و محبو‌ب‌ترین آن‌ها را پیدا کنید، می‌توانید به وبسایت Opensea سر بزنید. در قسمت Virtual Worlds این وبسایت می‌توانید ورس‌های مختلف را مشاهده کنید. در حال حاضر ورس‌های Decentraland و The Sandbox از بهترین متاورس ها غیرمرکزی هستند. 

ویژگی و امکانات متاورس

امکانات متاورس

طبق گفته کارشناسان و متخصصان، متاورس دنیایی جدید و تقریبا بدون مرز خواهد بود که بسیاری از محدودیت‌های دنیای واقعی را برای ما برخواهد داشت. برخلاف شبکه‌های اجتماعی امروزی، انواع ارتباطات مانند ارتباطات کاری، در متاورس شکل واقعی‌تری خواهند داشت. همچنین در متاورس با شکلی جدید از درس خواندن و ورزش کردن رو‌به‌رو خواهیم بود که نه تنها آموزنده هستند بلکه لذت‌بخش نیز خواهند بود. برای اینکه از جزئیات هرکدام از ویژگی‌های متاورس و امکانات بیشتر آن اطلاع پیدا کنید، در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

بهترین عینک متاورس برای ورود به حوزه متاورس چیست؟

برای پاسخ به سوال چطور وارد متاورس شویم باید بگوییم که به غیر از ساخت یک اکانت در متاورس و ثبت نام در آن باید عینک متاورس نیز داشته باشید. در ادامه‌ی این بخش برخی از انواع عینک متاورس قیمت آن‌ها و ویژگی‌های هرکدام را برای شما بررسی می‌کنیم تا بتوانید با استفاده از آن‌ها وقت‌گذرانی در جهان متاورس را تجربه کنید. با این حال هنگام انتخاب عینک متاورس و خرید آن توجه داشته باشید که با توجه به نوسانات ارزی ممکن است برخی مدل‌های آن در بازار کمیاب شود یا قیمت آن به شدت بالا برود.

عینک متاورس فیسبوک

اگر بپرسید که بهترین عینک برای ورود به متاورس چیست احتمالا عینک متاورس فیسبوک به شما پیشنهاد شود. عینک واقعیت مجازی Occulus Quest 2 که در دو مدل با حافظه‌های 128 و 256 گیگابایتی ارائه می‌شود ساخته‌ی فیسبوک و برای جهان متاورس فیسبوک است. کیفیت صدای این عینک به قدری خوب است که خیلی از افراد آن را با صدای سالن‌های سینما مقایسه می‌کنند. در زمان نگارش این مقاله رنج قیمتی این عینک متاورس چیزی بین 11 تا 13 میلیون تومان است که بسته به حافظه خریداری شده و فروشگاهی که از آن خرید می‌کنید ممکن است متفاوت باشد.

عینک متاورس اپل

کمپانی اپل با خرید چندین کمپانی سازنده عینک واقعیت مجازی و افزوده، نشان داده که تصمیمش برای وارد کردن این محصول به خط تولیدش جدی است. با اینکه عینک متاورس اپل هم‌اکنون تولید نشده است و در بازار موجود نیست، اما با توجه به سرمایه‌گذاری عظیمی که روی این مسئله انجام داده است، حدس و گمان‌هایی راجع به کیفیت بالای آن زده می‌شود. از این رو دور از انتظار نیست که عینک متاورس اپل را به عنوان رقیبی جدی برای عینک متاورس فیسبوک در نظر گرفته شود. با توجه به محبوبیت محصولات اپل به خصوص در ایران پیش‌بینی می‌کنیم که در زمان ورود به بازار، قیمت این عینک بیشتر از قیمت عینک فیسبوک باشد.

عینک متاورس اچ پی

اگر یک گیمر حرفه‌ای هستید و قصد دارید که در متاورس بهترین تجربه بصری را داشته باشید، عینک متاورس اچ پی (HP Reverb G2) بهترین انتخاب برای شما است. داخل این عینک 4 دوربین قدرتمند قرار دارد که بهترین کیفیت تصویری را در اختیارتان قرار می‌دهند. همچنین از نکات قابل توجه آن می‌شود به وزن سبک و راحتی استفاده و هدست‌های باکیفیت آن اشاره کرد. با این حال قیمت تقریبی این عینک، از عینک متاورس فیسبوک بالاتر بوده و در زمان نگارش این مقاله به صورت تقریبی 25 میلیون تومان است.

امکان کار کردن

کار کردن در متاورس

یکی از پدیده‌هایی که در سال 2020 همگی خواه-ناخواه با آن خو گرفتیم، برگزاری جلسات مجازی در بستر اپلیکیشن‌هایی مانند Zoom بود. با اینکه این تکنولوژی از افراد در مقابل خطرات ویروس کرونا محافظت کرد اما با این حال بسیاری از آن‌ها از ساعت‌ها نگاه کردن به صفحه کامپیوتر و نداشتن ارتباطات انسانی خسته شدند. همین مسئله باعث شد که مایکروسافت و فیسبوک برای تبلیغ ورس‌های خودشان روی ویژگی‌هایی تمرکز کنند که به افراد امکان برگزاری جلسات کاری را با بیشترین میزان ارتباطات انسانی می‌دهد.شاید برایتان سوال شود که کار کردن در متاورس به چه معناست و چه شکلی دارد؟ در تبلیغی که مارک زاکربرگ برای متاورس فیسبوک انجام داد، این موضوع را خاطر نشان شد که شما می‌توانید با استفاده از عینک واقعیت مجازی با آواتار خود وارد فضای جلسه کاری شدهو به جای ساعت‌ها نگاه کردن به صفحه لپ تاپ خود، و با سایر همکاران همزمان و در فضایی مشترک کار کنید. 

خرید زمین در متاورس و ساخت و ساز در آن

خرید زمین در متاورس

همانطور که اشاره کردیم، در فضای متاورس همانند دنیای واقعی زمین‌هایی وجود دارد که شما می‌توانید با انواع هرکدام از آن‌ها را خریداری کنید. شما نه تنها می‌توانید صاحب زمین شوید، بلکه با ساخت و ساز در این زمین‌ها می‌توانید برای خود ملکی در این دنیای مجازی داشته باشید. شما همچنین می‌توانید با آیتم‌های مختلفی که در فروشگاه‌های این ورس‌ها وجود دارند ملک و زمین خود را شخصی‌سازی کنید که در این حالت نیز  به ارز دیجیتال متاورس های مختلف نیاز دارید.  

تله‌پورت کردن در متاورس

تله پورت در متاورس

در حال حاضر یکی از جذاب‌ترین ویژگی‌های متاورس برای افراد، قابلیت تله‌پورت کردن در آن است. این به آن معنا است که در این دنیای مجازی شما این قابلیت را دارید که هر زمان اراده کردید بدون استفاده از هرگونه وسیله نقلیه‌ای به فضای مورد علاقه خود در آن بروید. اگر بخواهیم این قابلیت را با وب و اینترنت به شکل امروزی مقایسه کنیم، مانند آن است که آدرس سایت مورد نظر را در مرورگر خود تایپ کرده و در کسری از ثانیه به آن آدرس منتقل شوید. در متاورس می‌توانید به گالری‌های هنری، موزه، کنسرت و انواع و اقسام مکان‌ها رفته، با دوستان خود معاشرت کنید و حتی با آدم‌های جدید آشنا شوید. 

امکان درس خواندن

درس خواندن در متاورس

تصور کنید که شب امتحان است و شما در حال آماده شدن برای امتحان تاریخ فردا هستید. به فصل سقوط امپراتوری رم رسیده‌اید اما هرچه وقایع آن را از روی کتاب می‌خوانید، نمی‌توانید مطالب را به خاطر بسپارید. اینجاست که یکی از جذاب‌ترین ویژگی‌های متاورس برای دانش‌‌آموزان و دانشجویان نمایان می‌شود. شما نه تنها می‌توانید در این دنیا به هر مکانی که خواستید بروید، بلکه می‌توانید به هر زمانی در تاریخ هم سفر کنید.

به همین دلیل می‌توانید درس‌های مختلف را به صورت تجربی و شهودی فراگیرید. می‌توانید به گذشته سفر کرده و سقوط امپراتوری رم را به چشم ببینید، به مریخ بروید و با اتمسفر آن آشنا شوید و حتی برای کشف قوانین فیزیکی، پدیده‌های مختلف را در متاورس آزمایش کنید. متاورس و ویژگی سفر در زمان و مکان، شکل جدیدی به تحصیل و آکادمیا می‌دهد. این تکنولوژی به کمک آن‌ دسته از افرادی که در جستجوی علم و دانش هستند آمده و تجربه‌ای مسحورکننده از درس خواندن را به شکلی بسیار جذاب و کاربردی برای آن‌ها فراهم می‌کند. 

امکان ورزش کردن

ورزش کردن در متاورس

در ویدیویی که کمپانی متا در نوامبر سال 2021 برای معرفی ورس خود روی یوتیوب منتشر کرد، یکی از مزایای آن یعنی امکان انجام ورزش‌های سنگین آن هم از خانه را معرفی کرد. شما می توانید با داشتن یک عینک واقعیت مجازی و چند دستگاه‌ مخصوص، هم به صورت تنهایی در متاورس انواع و اقسام ورزش‌ها را انجام دهید، و هم در کلاس‌های دسته‌جمعی ورزشی شرکت کنید. 

از نتایج شیوع ویروس کرونا در سال 2020 بسته شدن باشگاه‌ها و خانه‌نشین شدن افرادی بود که به ورزش کردن عادت داشتند. در نتیجه این افراد فعالیت خود را از خانه انجام دادند که با خود سختی‌ها و محدودیت‌های بسیاری را به همراه داشت. متا به کاربران خود این وعده را می‌دهد که با وجود این تکنولوژی جدید، نه تنها ورزش کردن از هر جایی به سادگی امکان‌پذیر خواهد بود، بلکه قرار است به یکی از فعالیت‌های جذاب زندگی آینده آن‌ها نیز تبدیل شود.

کمک به محیط زیست

تاثیر متاورس بر محیط زیست

شاید پررنگ‌ترین ویژگی این پدیده‌ی جدید امکانات نامحدود و دنیای بدون مرزی باشد که در اختیار ما قرار می‌دهد. شما برای فعالیت، سفر و به طور کلی وجود داشتن در متاورس به چیزهایی که در دنیای واقعی با‌ آن‌ها روبه‌رو می‌شوید مانند ماشین، موتور و کارخانه احتیاجی ندارید. همین خاصیت باعث می‌شود که بسیاری از افراد، از وجود ماشین‌آلاتی که آفت محیط زیست هستند بی‌نیاز باشند. وجود همچین دنیایی می‌تواند برای محیط زیست بیشتری فایده را داشته باشد. دیگر لازم نیست برای سفر به آن سر دنیا و دیدن خانواده و دوستان خود سوار هواپیما شوید و به محیط زیست آسیب بزنید. فقط کافی است عینک واقعیت مجازی را روی صورتتان بگذارید تا در ثانیه‌ای در طول متاورس سفر کرده و به مقصد مورد نظرتان برسید. 

بازی‌ های متاورس چیست؟

بازی های متاورس

در فیلم علمی-تخیلی “بازیکن شماره یک، آماده” (به انگلیسی: Ready, player one)، ما با دنیایی مجازی به نام OASIS‌ روبه‌رو هستیم که افراد برای فرار از واقعیت غم‌انگیز جهان واقعی به آن پناه برده و در آن بازی می‌کنند. در این بازی آن‌ها با آدم‌های مختلف آشنا می‌شوند، دشمن پیدا می‌کنند و حتی پول درمیاورند. این خط داستانی چیزی است که ما می‌توانیم از متاورس دنیای خودمان انتظار داشته باشیم. احتمالا سوالی که برای گیمرها و طرفداران بازی‌های ویدیویی پیش بیاید آن است که بازی های متاورس چه هستند؟ به گفته‌ی شرکت متا، بازی کردن به نوعی که ما امروزه با آن آشنایی داریم با وجود این تکنولوژی جدید دستخوش تغییرات بسیاری می‌شود.

همچنین مدیران ارشد مایکروسافت اظهار داشته‌اند که متاورس و فعالیت در آن چیزی بیش از یک بازی نیستند. می‌پرسید چرا؟ زیرا در آن با سلیقه خود آواتاری طراحی یا انتخاب می‌کنید، در قسمت‌های مختلفش آزادانه سفر می‌کنید، با آدم‌ها ارتباط برقرار می‌کنید و حتی در کنسرت‌های مجازی شرکت می‌کنید. برایتان آشنا نیست؟‌ بسیاری از بازی‌های معروفی که امروزه بازیکنان زیادی دارند، مانند فورتنایت، دقیقا به همین صورت انجام می‌شوند. 

تجربه‌ی واقعی از بازی کردن که در متاورس به بازیکنان ارائه می‌شود، بسیاری از کمپانی‌های معروف بازی‌سازی را وادار کرده تا تمرکز زیادی روی ساخت و بهینه‌سازی بازی‌ها برای این دنیای مجازی بگذارند. پس با اینکه در حال حاضر بازی‌های زیادی مانند BeatSaber‌ در ورس‌های مختلف وجود دارند، اما می‌توان با اطمینان گفت که در آینده‌ای نه چندان دور شاهد تعداد بیشتری از این بازی‌ها خواهیم بود.

باید یادآور شویم که متاورس تنها تحول عظیم دنیای بازی‌های ویدیویی در آینده نخواهد بود. برای اطلاع از سایر پیش‌بینی‌ها در مورد آینده این صنعت خواندن مقاله زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

می‌خوام بیشتر بدونم
آینده بازی های ویدیویی به چه صورت است؟ (5 پیش‌بینی)

بازی Roblox

بازی roblox چیست

یکی از ورس‌ها یا دنیا‌های مجازی محبوب، روبلاکس (به انگلیسی: Roblox) است که مستقیما به بازی کردن مربوط می‌شود. روبلاکس یک پلتفرم آنلاین است که بازیکنان وارد آن شده و بازی می‌کنند. محبوبیت این پلتفرم به حدی رسیده ‌است که طبق آمار سایت Polygon، بیش از نیمی از کودکان زیر 16 سال آمریکایی تجربه بازی کردن در روبلاکس را داشته‌اند.

چیزی که باید توجه داشته باشید آن است که روبلاکس یک بازی نیست. بلکه یک دنیای مجازی است که شما با وارد شدن به آن می‌توانید بازی‌هایی که توسعه‌دهندگان مختلف ساخته‌اند را به شکل جدید و واقعی‌تری تجربه کنید. نکته‌ای که در مورد روبلاکس جالب است امکان ساخت بازی برای تمام کاربران آن است. در واقع بازی‌هایی که در روبلاکس وجود دارند فقط محصول شرکت‌های بزرگ نیستند. بلکه بسیاری از کاربران و بازیکنان نیز بازی‌های کوچکی ساخته و برای استفاده عموم در روبلاکس قرار‌داده‌اند.

شاید این سوال برای شما پیش بیاید که آیا بازی های متاورس رایگان هستند؟ یکی از جذابیت‌های روبلاکس برای توسعه‌دهنگان و کاربران، آن است که می‌توانند با منتشر کردن بازی‌های خود در این پلتفرم درآمد داشته باشند. با اینکه روبلاکس و بازی‌های آن کاملا رایگان هستند، اما برخی از کاربران با خرج کردن ارز دیجیتال متاورس روبلاکس به نام Robux برای بازی‌ها، آن‌ها را به درآمد می‌رسانند. زمانی که توسعه‌دهندگان از بازی خود مقدار مشخصی ارز دیجیتال کسب کنند، می‌توانند ‌آن‌ها را به پول واقعی تبدیل کنند. برخی توسعه‌دهندگان از این طریق تا 1 میلیون دلار درآمد داشته‌اند!

نقش NFT ها در متاورس چیست؟

nft‌ ها در متاورس

خیلی از افرادی که به دنبال کسب درآمد هستند این سوال را می‌پرسند که متاورس چگونه بخریم؟ باید بگوییم که شما نمی‌توانید کل متاورس را بخرید بلکه صرفا می‌توانید در آن برای خود زمین داشته باشید یا همانند دنیای واقعی در آن محصولات مختلف را خرید کنید. این تبادلات و خرید و فروش در این دنیای مجازی با استفاده از ارزهای دیجیتال و NFT ها انجام می‌شوند. ارزهای دیجیتال هر ورس ممکن است با دیگری متفاوت باشند و هرکدام برای خود واحد پول مجزایی داشته باشند. برای مثال نام واحد پول ورس غیرمرکزی Decentraland، مَنا یا MANA است.

از طرفی دیگر NFT ها در واقع توکن‌های غیرقابل تعویض هستند که امروزه تب جمع‌آوری آن‌ها در جامعه بسیار بالا گرفته است. این توکن‌ها آیتم‌هایی دیجیتالی هستند که با استفاده از تکنولوژی بلاک چین خرید و فروش می‌شوند. نکته‌ای که قابل توجه است غیرقابل تعویض بودن این آیتم‌ها است. یعنی اگر شما در متاورس برای خود ملکی بخرید، با استفاده از گارانتی سیستم بلاک چین تبدیل به مالک قطعی آن می‌شوید. 

یکی دیگر از نقش‌های این توکن‌ها به غیر از خرید و فروش، تشکیل مکان‌هایی برای سرگرمی و وقت گذراندن مانند گالری‌های هنری است. در حال حاضر بسیاری از هنرمندان آثار خود را به شکل NFT یا توکن‌های غیر قابل تعویض در می‌آورند و به فروش و مزایده می‌گذارند. در ورسی که کمپانی متا آن را درست کرده است، بسیاری از این هنرمندان می‌توانند آثار خود را همانند دنیای واقعی در گالری‌های هنری این دنیای مجازی به نمایش بگذارند تا افراد علاقه‌مند بتوانند از آن‌ها بازدید کنند.   

در مقاله زیر، ما برای علاقه‌مندان به کسب درآمد از بازی‌های موبایلی چند مورد بازی‌های کریپتویی معرفی کردیم که با بازی کردن آن‌ها می‌توانید پول در بیاورید!

می‌خوام بیشتر بدونم
چگونه لذت پول درآوردن از طریق بازی اندروید را تجربه کنید؟

آسیب‌ها و معایب متاورس چیست؟

معایب و آسیب‌های متاورس چیست

اگر شما هم از طرفداران کتاب‌ها و فیلم‌های علمی-تخیلی باشید، احتمالا با جهانی که در آن دنیایی مانند متاورس وجود دارد برخورد کرده‌اید. در اکثر این فیلم‌ها و کتاب‌ها، این دنیا به عنوان پادآرمان‌شهری به تصویر کشیده‌ شده است که بشریت و ادامه آن را تهدید می‌کند. به همین دلیل بسیاری از افراد نسبت به این پدیده، به خصوص ورس شرکت متا بدبین هستند. در ادامه با هم بررسی می‌کنیم که چرا ممکن است در نهایت معایب متاورس بیشتر از محاسن آن باشد. 

نگرانی‌ها در مورد حفظ دیتا و اطلاعات کاربران

حفظ اطلاعات کاربران در متاورس

مارک زاکربرگ، موسس فیسبوک با اینکه یکی از شناخته شده‌ترین افراد در دنیا است، اما نه تنها سابقه اخلاقی درخشانی ندارد بلکه برای خیلی افراد از بدنام‌ترین انسان‌های جهان به شما می‌رود. 

مارک زاکربرگ در سال‌های اخیر، به کرات در دادگاه‌های رسمی برای پاسخگویی به اتهامات علیه فیسبوک حاضر شده است. پایه و اساس اکثر این اتهامات سو استفاده‌ی فیسبوک از اطلاعات کاربران خود بود. فیسبوک برخلاف چیزی که اظهار می‌کند از اطلاعات شخصی کاربران خود نه تنها حفاظت نمی‌کند بلکه آن‌ها را در اختیار انواع و اقسام شرکت‌ها می‌گذارد و برای کسب سود، از آن‌ها بهره‌برداری‌های نامناسب می‌کند. 

از شناخته‌شده‌ترین مظاهر سو استفاده‌ فیسبوک از اطلاعات کاربران خود، می‌توان به انتخابات ریاست جمهوری 2016 آمریکا اشاره کرد. بسیاری از افراد، محققان و کارشناسان با توجه به مدارک کشف شده، بر این باور هستند که تبلیغات هدفمند فیسبوک که بر پایه اطلاعات شخصی کاربران بودند، سهم عظیمی در انتخاب دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا داشتند. جالب‌تر آنکه این تنها باری نیست که فیسبوک به سو استفاده از اطلاعات کاربران خود متهم شده است. با این وجود تاکنون هیچ اقدام جدی از طرف فیسبوک برای جلوگیری از این مسئله صورت نگرفته‌است. 

حال سوالی که پیش می‌آید آن است که چقدر می‌توان به دنیای مجازی ساخته شده توسط این کمپانی و حفظ امنیت در آن اعتماد کرد؟‌ غیر از آن است که با گسترده‌تر شدن دامنه‌ی ارتباطات در این دنیا، اطلاعات بیشتری در اختیار شرکت متا و امثال آن قرار می‌گیرد؟‌ آیا تضمینی هست که از این اطلاعات سو استفاده نشود؟‌

کم‌رنگ شدن مرز میان خیال و واقعیت در متاورس

معایب متاورس چیست

تصویر زیر را در ذهن خود مجسم کنید: در دنیایی زندگی می‌کنید که اکثر آدم‌ها روی صورتشان عینکی مخصوص دارند. این آدم‌‌ها به ندرت از خانه خود بیرون می‌روند و بیش از نیمی از زمان خود را در دنیای مجازی کمپانی‌ فیسبوک یا سایر ورس‌ها می‌گذارنند. این تصویر که احتمال به واقعیت پیوستن آن زیاد است، مسئله‌ای است که خیلی از افراد بدبین نسبت به متاورس نگران آن هستند. چیزی که به نظر می‌رسد اجتناب‌ناپذیر باشد این است که به مرور زمان و با پیشرفت این دنیای مجازی، ما بیشتر زمان خود را در آن سپری می‌کنیم. این مسئله مشکلاتی را نیز با خود به همراه دارد.

اگر شما در دنیایی مجازی و غیرواقعی زندگی کنید، مشکلات، مسائل و حتی محاسن دنیای واقعی پس از مدتی برای شما بی‌معنی می‌شوند. اگر شما از دیدن آدم‌های بی‌خانمان خوشتان نمی‌آید، شرکتی مثل متا با اطلاعاتی که از شما بدست آورده متوجه این موضوع می‌شود. آنگاه در متاورسی که در آن رفت‌و‌آمد می‌کنید دیگر این افراد را به شما نشان نمی‌دهد. اما آیا این به آن معنا است که افراد بی‌خانمان‌ و فقرا وجود ندارند؟‌ مسلما جواب منفی است! 

این دنیایی است که انسان امروزی باید انتظارش را داشته باشد. دنیایی که مرز خیال و واقعیت در آن کم‌رنگ شده، بسیاری واقعیت‌های ناخوشایند جامعه در آن حذف و رفته رفته به فراموشی سپرده می‌شوند.  

پس تکلیف دنیای واقعی چه می‌شود؟

آسیب های متاورس چیست؟

انسان امروزی در حالی به سراغ ساخت دنیایی مجازی و ورود به عصر متاورس رفته است که دنیای واقعی به خاطر سهل‌انگاری‌های همین انسان در حال از بین رفتن است. امکان‌ ندارد روزی از خواب بیدار شده و با حجم زیادی از خبرهای بد رو‌به‌رو نشوید. تیتر سایت‌های خبری متعدد پر است از اعلان‌های جنگ، منقرض شدن حیوانات، گرم شدن زمین، آتش گرفتن جنگل‌ها، شیوع انواع ویروس‌ها و خلاصه هر فاجعه زیست‌محیطی و انسانی که فکرش را بکنید.

امثال مارک زاکربرگ و میلیونرهای دنیا، به جای تخصیص منابع بی‌کران خود برای حل مشکلات دنیای واقعی و دوست‌داشتنی حال حاضر که حاصل تکامل چندین و چند نسل از انسان‌ها است، صورت مسئله را پاک کرده‌اند. چرا وقتمان را برای بهبود این دنیای آسیب‌دیده تلف کنیم وقتی می‌توانیم در دنیایی مجازی زندگی کنیم؟

اما آیا می‌توانیم تجربیات زندگی واقعی را تمام و کمال در این دنیای مجازی هم داشته باشیم؟‌ می‌توانیم از زبان بدن آواتارهای کارتونی منظور پشت حرف انسان‌ها را حدس بزنیم؟‌ می‌توانیم لذت خوردن غذایی داغ در روزهای سرد زمستان را تجربه کنیم‌؟ می‌توانیم گرمای خورشید را روی دستانمان حس کنیم؟ و آیا می‌توانیم یک زندگی واقعی داشته باشیم؟

جمع‌بندی

در این مقاله سعی کردیم به صورت جامع و کامل، مطالب ابتدایی در رابطه با این جهان مجازی جدید را برای شما شرح دهیم. مشخصا حالا که بزرگترین شرکت‌های حوزه تکنولوژی و فناوری مانند مایکروسافت و متا به صورت علنی اظهار کردند که قصد دارند بیشتر وقت خود را روی خلق دنیایی مجازی بگذارند،‌ می‌توانیم با اطمینان بالایی بگوییم که متاورس در آینده انسان امروزی نقش بزرگی ایفا خواهد کرد.
با وجود آنکه این پدیده محاسن زیادی اعم از تله‌پورت کردن، برگزاری جلسات کاری، بازی کردن و… را در اختیار کاربران خود می‌گذارد، معایب بی‌شماری را نیز با خود به همراه دارد. اما در نهایت تصمیم آنکه نسبت به این تکنولوژی خوش‌بین باشید یا بدبین، با شما است. تیم نارین گیمز امیدوار است اطلاعات ارائه شده در این مقاله برای شما مفید واقع شده‌ باشند. 

4.4/5 - (14 امتیاز)

موضوع مرتبط

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

درباره تیم ما بیشتر بدانید

پیشنهاد می‌کنیم این مقالات را هم بخوانید

تلویزیون نارین

برای تماشای آنلاین گیم و استریم همین الان کلیک کن

دانلود بزن بهادر

دانلود آخرین نسخه بازی بزن بهادر

دانلود کلش اف زامبی

دانلود آخرین نسخه بازی کلش اف زامبی

لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید