پایگاه دانش نارین گیمز

Knowledge base

بهترین ناشر بازی

بهترین ناشران بازی های ویدیویی در سال 2021

avatar

بهترین ناشران بازی های ویدیویی: همه ساله در صنعت بازی‌سازی مبالغ بسیار زیادی صرف تولید و نشر بازی‌های ویدیویی می‌شود. یکی از مهم‌ترین مراحل توسعه بازی، تأمین بودجه برای شروع ساخت و نشر یک بازی ویدیویی است. در بعضی از موارد استودیوهای بازی‌سازی به شکل مستقل هزینه ساخت، توسعه و نشر بازی‌های ویدیویی را تأمین می‌کنند، اما معمولا این بودجه‌ها در بسیاری از موارد برای رقابت در صنعت بسیار گسترده بازی‌های ویدیویی امروزی پاسخ‌گو نیستند. بهترین راه حل برای توسعه دهنده بازی ها در چنین شرایطی کمک گرفتن از ناشران بازی های ویدیویی است. ناشر بازی هزینه‌های نشر بازی‌های ویدیویی را به عهده می‌گیرد و از این‌رو کمک بسیار مهمی به تولیدکنندگان بازی‌های ویدیویی می‌کند. در ادامه این مطلب قصد داریم تا شما را با بهترین ناشران بازی های ویدیویی در سال 2021 آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

تعریف ناشر بازی‌ های ویدیویی

ناشرین بازی های ویدیویی

ناشران بازی های ویدیویی شرکت‌هایی هستند که در فرآیند طراحی، توسعه، تبلیغات و بازاریابی و همچنین توزیع بازی‌های ویدیویی به کمک استودیوهای بازی سازی می‌آیند. در واقع ناشر بازی متناسب با توافقی که با توسعه دهنده بازی انجام داده است، هزینه‌ها و یا مسئولیت اجرای این فرآیندها را از زمان تولید تا لحظه توزیع بازی‌های ویدیویی برعهده می‌گیرد.

زمانی که یک بازی ویدیویی توسط ناشر بازی تأیید شد، فرآیند تولید بازی شروع می‌شود و پس از آن، ناشر هزینه‌های تولید و نشر بازی را تأمین می‌کند. در سراسر دنیا ناشران بزرگی در حال فعالیت هستند و همه ساله تعداد بسیار زیادی بازی ویدیویی به کمک این ناشران ارائه می‌شود. در ادامه به معرفی مهم‌ترین و معروف‌ترین ناشران بازی های ویدیویی می‌پردازیم.

می‌خوام بیشتر بدونم
اکوسیستم صنعت گیم و بازی های ویدئویی

همکاری توسعه دهنده بازی‌ با ناشر بازی های ویدیویی چگونه است؟

ناشران بازی های ویدیویی

در سراسر دنیا ناشران مختلفی در حال فعالیت هستند. سلیقه، حوزه فعالیت و عملکرد این ناشران باهم متفاوت است؛ برخی ترجیح می‌دهند از بازی‌هایی که در آن‌ها نقش‌آفرینی می‌شود حمایت کنند و برخی دیگر بازی‌های آنلاین را ترجیح می‌دهند. همچنین نحوه مدیریت ناشران بازی های ویدیویی نیز متفاوت است.

شیوه مدیریت ناشر بازی های ویدیویی برای استودیوهای بازی‌سازی مهم است و بر اساس آن تصمیم به همکاری می‌گیرند. از پارامترهایی که در این تصمیم‌گیری مهم است می‌توان به میزان دقت ناشران و همچنین میزان آزادی عملی که در اختیار استودیو قرار می‌دهند اشاره کرد. در بعضی موارد یک ناشر بازی تصمیم می‌گیرد که حتی برخی از ویژگی‌های کلیدی بازی در مراحل توسعه حذف شود و این شاید برای یک استودیو بازی‌سازی چندان خوشایند نباشد.

ناشرانی که خلاقیت بیشتری در اختیار بازی‌ساز قرار می‌دهند در عوض انتظار دارند که استودیو به برنامه‌های زمانی تعیین شده به شکل کامل پایبند باشد و مطابق با برنامه‌ریزی دقیق عمل کند. در حالت کلی همکاری میان استودیو و ناشر بازی براساس معیارها، انتظارات و شرایط هر دو طرف شکل می‌گیرد.

12 ناشر برتر بازی های ویدیویی در سال 2021

بازی سازی ایرانیحال که با نقش ناشران بازی های ویدیویی آشنا شدیم، نوبت به معرفی برجسته‌ترین ناشران بازی‌های ویدیویی می‌رسد؛ ناشرانی که سرمایه بسیار زیادی را در صنعت بازی‌های ویدیویی در اختیار بازی‌سازها قرار داده و همه ساله تعداد بسیار زیادی بازی در سبک‌ها و ژانرهای مختلف به علاقه‌مندان ارائه می‌دهند. ارزیابی و رتبه‌بندی ناشرین بازی های ویدیویی توسط منتقدین وب سایت متاکریتیک (به انگلیسی: Metacritic) صورت گرفته است.

سگا (Sega)

سگا برترین ناشر بازی
سگا برترین ناشر بازی های ویدیویی در سال 2021

شرکت ژاپنی سگا یکی از قدیمی‌ترین فعالین صنعت گیم است که با نشر چند بازی عالی در سال 2020 توانست در هفدهمین دوره رتبه‌بندی ناشران بازی های ویدیویی عنوان بهترین ناشر بازی های ویدیویی را به خود اختصاص دهد. جالب است بدانید که سگا در سال 2020 رتبه 18 را کسب کرده بود و امسال با کسب 327.2 امتیاز توانست 17 رتبه جایگاه خود را ارتقا دهد. دو بازی برجسته‌ای که سگا در سال 2020 ارائه داد، کمک بسیار زیادی به این موفقیت کرده است. بازی های پرسونا و یاکوزا 5 بازی های جدید این ناشر ژاپنی می‌باشند که در رتبه‌بندی 2021 بسیار حائز اهمیت بودند. بهترین بازی جدیدی که سگا در سال گذشته ارائه کرد، بازی استراتژی ماجراجویی 13 Sentinels: Aegis Rim بود.

آناپورنا اینترکتیو (Annapurna Interactive)

Annapurna Interactive ناشر بازی
رتبه دوم ناشران بازی های ویدیویی سال 2021

رتبه دوم بهترین ناشران بازی های ویدیویی سال 2021 به ناشر قدرتمند Annapurna Interactive اختصاص یافت؛ شرکت معروفی که در سال 2020 هم رتبه 6 را به خود اختصاص داده بود. آناپورنا در این رتبه‌بندی 322.9 امتیاز کسب کرده است. همه 15 نسخه منتشر شده بازی‌های این شرکت هندی بازخورد مثبتی داشته‌اند. برخی از بهترین بازی های این ناشر بازی عبارتند از:

  • Stray
  • Solar Ash
  • A Memoir Blue
  • Outer Wilds
  • Telling Lies
  • Due Process
  • Last Stop

کپکام (Capcom)

Capcom
کپکام رتبه سوم ناشران بازی های ویدیویی سال 2021

رتبه سوم در میان ناشران بازی های ویدیویی در سال 2021 به شرکت Capcom اختصاص می‌یابد. این ناشر بازی با ارائه 15 محصول جدید توانست رتبه سال قبل خود را دو پله ارتقا دهد و از رتبه 5 در سال 2020 به رتبه سوم سال 2021 دست پیدا کند. این کمپانی در داوری امسال 313.8 امتیاز کسب کرد و 93 درصد از بازی‌های ارائه شده از آن سطح خوب دریافت کردند و بازی عالی و بد نیز نداشت.

Capcom با انتشار بازی Devil May Cry 5 برای کنسول‌های PS5 و Xbox Series X و همچنین توسعه نسخه کامپیوتری بازی Ice borne به این جایگاه دست یافته است. تنها یک بازی کپ‌کام در سال گذشته نتوانست تأیید منتقدان را دریافت کند که این بازی Resident Evil Resistance است.

ناشر بازی سونی (Sony)

بازی های سونی
سونی رتبه چهارم بهترین ناشران بازی های ویدیویی 2021

یکی دیگر از معروف‌ترین ناشران بازی های ویدیویی شرکت سونی است که سابقه بسیار زیادی در این زمینه دارد. این ناشر در سال 2021 رتبه چهارم را در رتبه‌بندی بهترین ناشرین بازی‌های ویدیویی به خود اختصاص داده است. این ناشر بازی نیز پیشرفت زیادی نسبت به سال گذشته داشته و از رتبه 22 به رتبه 4 صعود کرده است. این شرکت 19 بازی در این رقابت‌ها ارائه داده است که از این تعداد 79 درصد آن‌ها عنوان خوب را دریافت کرده‌اند. مجموع امتیازات سونی در رتبه‌بندی سال 2021 برابر با 308.6 بوده است.

امسال سونی بیشتر به دلیل ارائه The Last of Us Part 2 و Demon Souls برای به ترتیب کنسول‌های PS4 و PS5 بسیار مورد توجه قرار گرفت. پس از این دو مورد نیز می‌توان به Dreams و Spider-Man: Miles Morales به عنوان بهترین نشرهای سونی در 2020 اشاره کرد. بزرگ‌ترین بازی سونی در سال 2020 نیز بازی تیراندازی چند نفره «Predator: Hunting Grounds» بوده است.

اکتیویژن بلیزارد (Activision Blizzard)

بازی های اکتیویژن
رتبه پنجم ناشران بازی های ویدیویی سال 2021

یکی از بهترین ناشران بازی های ویدیویی که در رتبه‌بندی 2021 تنزل داشته است، شرکت Activision Blizzard است که از رتبه 2 در سال 2020 به رتبه 5 در سال 2021 سقوط کرده است. این ناشر بازی های ویدیویی با 15 محصول و کسب عنوان خوب برای 87 درصد از بازی‌هایی که ارائه داده است، مجموعا 306.6 امتیاز را کسب کرده است. بازی رایگان Warzone بهترین بازی ارائه شده از سوی این ناشر در سال 2020 بوده است. در کل امسال بلیزارد نسبت به سال قبل چیز زیادی برای ارائه به منتقدین نداشت.

مایکروسافت (Xbox Game Studios)

بازی های ایکس باکس
مایکروسافت، ناشر بازی های ایکس باکس

مایکروسافت به همراه سونی دو ناشری هستند که توانسته‌اند برای دو محصول مختلف که در سال 2020 ارائه داده‌اند، امتیاز بالاتر از 90 کسب کنند. مایکروسافت نسبت به سال قبل تغییر رتبه چندانی نداشته است و از رتبه 7 در سال 2020 به رتبه 6 در سال 2021 رسیده است. این ناشر 26 بازی ارائه کرده که 65 درصد از آن‌ها سطح خوب را کسب کرده‌اند. از بازی‌های بسیار عالی که مایکروسافت به‌عنوان یکی از بهترین ناشران بازی های ویدیویی ارائه داده است می‌توان به Microsoft Flight Simulator (شبیه‌ساز پرواز برای PC) و Ori and the Will of the Wlips (برای کنسول Xbox One) اشاره کرد.

اکسیس گیمز (Aksys Games)

شرکت بازی سازی
Aksys ناشر بازی های ویدیویی

بازی‌های اکسیس در رتبه‌بندی بهترین ناشران بازی های ویدئویی در سال 2021 توانستند رتبه 7 را به خود اختصاص دهند که برای یک ناشر در این سطح رتبه خوبی به شمار می‌رود. این ناشر با ارائه 8 محصول جدید که 75 درصد آن‌ها عنوان خوب را به دست آورند توانست با مجموع امتیازات 290.0 این رتبه را کسب کند. این ناشر مستقر در کالیفرنیای آمریکا که عناوین ژاپنی را به زبان محلی انگلیسی منتشر می‌کند، در مورد بیشتر بازی‌های 2020 خود با نظرات مثبتی روبرو شد.

ناشر بازی No More Robots

شرکت بازی سازی ایرانی
No More Robots ناشر بازی های ویدیویی

این ناشر نوپا که به‌تازگی وارد رتبه‌بندی ناشران بازی‌های ویدیویی شده است، با کسب 71 درصد عنوان خوب برای بازی‌هایی که عرضه کرده است، رتبه 8 بهترین ناشران را در سال 2021 به خود اختصاص داده است. مجموع امتیازات این ناشر بازی ها 287.2 بود.

شرکت NO More Robots که یک ناشر تازه‌ تأسیس می‌و چهارساله مستقر در منچستر انگلیس است، بیشتر محصولاتی که در سال 2020 ارائه داد، در راستای ارتقا و توسعه‌ی محصولات قدیمی‌تر خود بود که برای کنسول‌های جدید منتشر کرده است. از جمله این محصولات می‌توان به Hypnospace Outlaw اشاره کرد.

ناشر بازی نینتندو (Nintendo)

بازی های شرکت نیتندو
نینتندو ناشر بازی های ویدیویی

یکی از معروف‌ترین ناشران بازی های ویدیویی که در سال 2020 درخشش زیادی داشت و توانست رتبه 3 را در این سال کسب کند، شرکت نینتندو (به انگلیسی: Nintendo) است که در سال 2021 با 6 رتبه سقوط به جایگاه نهم دست یافت. نینتندو با عرضه 21 محصول جدید و کسب مجموع 284.7 امتیاز بعد از No More Robots و بالاتر از Devolver Digital رتبه 9 را به خود اختصاص داد.

در واقع شیوع بیماری کرونا Animal Crossing: New Horizons را تحت تأثیر قرار داد و باعث شد که این بازی به 90 و بالاتر برسد و این ناشر پس از یک سال ناکامی برای انتشار بازی جدید، دوباره به گردونه رقابت‌ها بازگردد. نینتندو در سال 2020 هیچ بازی قابل توجهی را عرضه نکرده است.

دیوالور دیجیتال (Devolver Digital)

ناشر بازی سم ماجراجو
Devolver Digital ناشر بازی های ویدیویی

رتبه دهم در رتبه‌بندی بهترین ناشران بازی های ویدیویی در سال 2021 به دیوالور دیجیتال اختصاص یافت. این ناشر همانند سال قبل بدون تغییر جایگاه باز هم رتبه دهم را از آن خود کرده است. دیوالور 22 محصول جدید ارائه داده است که 59 درصد این محصولات عنوان خوب دریافت کرده‌اند و محصول بد هم نیز نداشته است. مجموع امتیازات این ناشر 271 بوده است.

بازی جدید آن‌ها با نام Shoot-em-up Ruiner جزو بهترین محصولاتی بود که این ناشر در سال 2020 روانه بازار کرد. هرچند این ناشر در میان 10 ناشر برتر بازی‌های ویدیویی قرار گرفت، اما مشاهده می‌شود که امتیاز Metascore این ناشر به محدوده زرد رنگ وارد شده است که نشان می‌دهد سطح کیفی پایینی‌تری نسبت به ناشرین با رتبه کمتر دارد. جالب است بدانید که این کاهش امتیاز برای اولین در چهار سال اخیر اتفاق افتاده است.

اسکوئر انیکس (Square Enix)

برترین ناشرین بازی های ویدیویی
Square Enix یکی از برترین ناشرین بازی های ویدیویی

پس از ده ناشر برتر بازی‌های ویدیویی، رتبه یازدهم به Square Enix اختصاص یافت. این ناشر که در سال 2020 در رتبه 9 قرار گرفته بود، امسال با دو پله سقوط به رتبه یازدهم اکتفا کرد. انیکس امسال 19 بازی جدید ارائه کرده و با کسب مجموع 270.6 امتیاز این رتبه را به دست آورده است. از محصولات فوق‌العاده این ناشر می‌توان به Dragon Quest XI S: Echoes of an Elusive Age – Definitive Edition برای کنسول Xbox One اشاره کرد.

با وجود اینکه این شرکت ژاپنی با ارائه بازی‌هایی مانند «Definitive Edition» برای RPG Dragon Quest X1 (محصول 2017) برای Xbox و PS4 به جایگاه خوبی رسید، اما نسبت به سال قبل افت چشمگیری داشته است. هرچند درصد بالایی از بازی‌های این ناشر نظرات مثبت دریافت کرده‌اند، اما امتیاز Metascore برای این ناشر از 60 به 53 کاهش پیدا کرده است. این کاهش در حالی رخ داده است که این شرکت ژاپنی در سال 2020 نسبت به سال‌های گذشته و آنچه که معمولاً منتشر می‌کند، محصولات بسیار کمتری منتشر کرده است.

ایکس سید مارولیوس (Xseed/Marvelous)

Xseed Marvelous
Xseed/Marvelous ناشر بازی های ویدئویی

رتبه دوازدهم امسال هم متعلق به ناشری بود که نسبت به سال گذشته صعود چشمگیری داشت؛ Xseed/Marvelous در حالی رتبه 12 سال 2021 را کسب کرد که در سال گذشته رتبه 24 را کسب کرده بود. مجموع امتیازات این ناشر 269.2 بود. درصد بازی‌های قابل توجه این ناشر نسبت به سال قبل دو برابر شده بود.

جمع‌بندی بهترین ناشران بازی های ویدیویی سال 2021

در یک جمع‌بندی کلی می‌توان بهترین ناشران بازی‌های ویدیویی سال 2021 را در جدول زیر ارائه داد. این جدول ناشرانی را معرفی می‌کند که در دنیای بازی‌های ویدیویی نقش بسیار قابل توجهی دارند و با حمایت از استودیوهای بازی‌سازی، مشکلاتی را که برای یک توسعه دهنده بازی مستقل وجود دارد، از بین می‌برند. جالب است بدانید در ایران ناشران بسیار خوبی در حال فعالیت هستند که می‌توانند به تیم های بازی کمک کنند تا بازی های ایرانی با کیفیتی به بازار رقابت عرضه کنند.
نارین گیمز به عنوان یکی از بهترین ناشرین بازی های ویدیویی در ایران این امکان را برای بازی سازان ایرانی فراهم کرده است تا بتوانند بازی های خود را در سطح بازار جهانی عرضه کنند. به نظر شما همکاری با ناشرین بازی ویدیویی چقدر می‌تواند به پیشرفت صنعت بازی سازی ایران کمک کند؟ نظرات خود را با ما و سایر مخاطبین نارین گیمز به اشتراک بگذارید.

رتبه بهترین ناشران بازی های ویدیویی در سال 2021
1 سگا (Sega)
2 آناپورنا اینترکتیو (Annapurna Interactive)
3 کپکام (Capcom)
4 سونی (Sony)
5 اکتیویژن بلیزارد (Activision Blizzard)
6 مایکروسافت (Xbox Game Studios)
7 اکسیس (Aksys Games)
8 No More Robots
9 نینتندو (Nintendo)
10 اسکوئر انیکس (Square Enix)
11 Xseed/Marvelous
12 Xseed/Marvelous

5/5 - (1 امتیاز)

موضوع مرتبط

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

درباره تیم ما بیشتر بدانید

پیشنهاد می‌کنیم این مقالات را هم بخوانید

تلویزیون نارین

برای تماشای آنلاین گیم و استریم همین الان کلیک کن

دانلود بزن بهادر

دانلود آخرین نسخه بازی بزن بهادر

دانلود کلش اف زامبی

دانلود آخرین نسخه بازی کلش اف زامبی

لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید