بازی Splashy Dots از ایده تا عمل


از یک ایده ساده تا یک بازی خیلی ساده‌تر، همه چیز در یک جمله درباره بازی Splashy Dots است. این بازی توسط استدیو بازی سازی Crimson Pine منتشر شده است. تعداد دانلود و نصب بازی زیاد نیست و نمی‌توان آن را از جمله بازی‌های موفق سبک معما و پازلی دانست. ایده بازی ترکیب بازی maze و سبک هنری کوبیسم است. بازی به این ترتیب ادعا دارد این بازی هم فکر شما را برای حل مراحل بازی به کار می اندازد و هم اینکه بعد از هر مرحله یک اثر هنری خلق کرده‌اید که منحصر به فرد است می‌توان آن را در گالری نمایش داد.

البته این سوژه بازی اینقدر هم جدی نیست ولی با این ایده قصد دارد بازیکنان را به خود سرگرم کند. شرکت لهستانی تولید کننده بازی هم شرکت خیلی معروفی نیست، البته یک بازی پرمخاطب به نام Drifty Chase دارد که بیش از 1 میلیون نصب دارد. حالا در ادامه درباره بازی Splashy Dots در دیجی بازی بیشتر خواهیم گفت.

گیم پلی بازی

فضای بازی طوری طراحی شده است که گویا دارید روی یک تابلو نقاشی که قرار است بر روی دیوار گالری قرار گیرد، بازی می‌کنید. مراحل نیز مثل یک آلبوم عکس نمایش داده می‌شوند که باز همین ایده گالری بودن را برای مخاطب بیشتر تداعی می‌کند. هر مرحله روی کاغذ تعدادی نقطه وجود دارد که تو پر هستند و یک نقطه که تو خالی است. شما باید از یک نقطه تو پر شروع کرده و خطی به نقطه تو پر دیگری که هم ردیف یا هم ستون همان نقطه است بکشید. سپس از نقطه مقصد همین کار را ادامه می‌دهید. خطوط شما باید از تمام نقطه‌ها عبور کند و در انتها به نقطه تو خالی برسد. در این بین باید ازهمه نقطه‌ها خطی گذشته باشد و نقطه عبور نکرده باقی نماند. البته می‌توانید از روی یک خط مسیری را برگردید یا دوبار از روی آن بگذرید تا همه نقطه‌ها را پوشش دهید.

هر نقطه رنگ خاص خود را دارد و خطی که از آن به نقطه ای دیگر می کشید هم همین رنگ را خواهد داشت. گرافیک بازی به شکلی است که با انتخاب یک نقطه و کشیدن خط به نقطه دیگر انگار به سبک کوبیسم با یک قلم موی رنگی روی بوم نقاشی دارید خطی را آزادانه و رها رسم می‌کنید. از آنجا که هر بازیکن ممکن است ترتیب وصل کردن نقاط را متفاوت انتخاب کند، طرح‌های متفاوتی در پایان هر مرحله تولید می‌شود. به نوعی شما در هر مرحله طرح مخصوص خودتان را روی بوم نقاشی می‌کشید.

مراحل با افزایش تعداد نقطه ها و پراکنده مکان قرار گیری آنها سخت‌تر می‌شوند. اما به طور کلی این بازی، بازی سختی به حساب نمی‌آید که بخواهد خیلی فکر شما را درگیرد کند. اگر احساس کردی خطی را اشتباه کشیدید یا کلا خواستید از اول مرحله را بازی کنید هم دکمه بازگشت به عقب و شروع دوباره هم مرحله وجود دارد.

نقاط ضعف و قوت بازی

مهمترین نقطه قوت بازی را شیاد بتوان تنها ایده اولیه و سادگی آن نامید ولی برای من هر دو این موارد نقطه ضعف آن به خساب می آیند. من به شخصه دوست دارم اگر یک بازی فکری می‌خواهم بازی کنم، از همان مراحل ابتدایی فکر و خلاقیت من را به چالش بکشید که در این بازی اصلا اینطور نبود. ایده طراحی کار هنری و نمایش در گالری و … هم یک شوخی بود تا ایده، زیرا کاملا مشخص است چیزی که در این بازی خلق می‌شود اصلا کار هنری به حساب نمی‌آید و هیچ ایده‌ای پشت ان وجود ندارد.

بازی شاید برای کودکان که با رنگ‌ها و کشیدن خطوط ارتباط بهتری برقرار می‌کند جذابتر باشد. این بازی بدآموزی ندارد و یک سرگرمی ساده و بی دردسر را برای شما فراهم می‌کند.

دانلود بازی Splashy Dots

برای دانلود این بازی می‌توانید در هر دو پلتفرم اندروید و آی.او.اس روی لینک‌های زیر کلیک نمایید.

دانلود بازی برای اندروید دانلود بازی برای ios

 

 

admin
admin
نارین گیمز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *