چرا مردم هنوز هم بازی GTA V را می خرند؟ راز های نهفته در این بازی

در یکی از سمینار های گذشته که در رابطه با درامد زا ترین بازی های کامپیوتری صحبت می شد، بازی GTA V به یکی از پر فروش ترین بازی های دنیا معرفی شد.

این بازی در سال 2013 منتشر شد و سه سال بعد، یعنی در سال 2016، 75 میلیون نسخه فروخت.

علاوه بر این بر اساس آمار های NPD Group، بازی GTA V در سال 2016 در رده ششم پر فروش ترین بازی های کامپیوتری قرار گرفت. اگر هنوز هم به آمارهای بهترین بازی های کامپیوتری دنیا نگاه کنید، این بازی در بین 10 بازی برتر دنیا قرار دارد. اما چرا این اتفاق افتاده است؟

تا کنون نقد های مثبت زیادی درباره بازی GTA V در بین گیمر های دنیا منتشر شده است. این بازی یکی از بهترین بازی های جهان باز شناخته شده است که سرشار از اتفاقات طنز آمیز، غیر منتظره، ماموریت های فرعی و راز آمیز است که همانند زندگی در دنیای واقعی است. درست است که نگرانی هایی مانند عدم رعایت حقوق زنان، خشونت و سرعت در بازی GTA V وجود دارد، اما برای گیمر ها هیچ چیز مانند کاوش پرهیجان همراه با تخریب و خرابکاری در این محیط واقعی لذت بخش نیست.

جذابیت بازی GTA v

Grand Theft Auto V

نسخه آنلاین بازی GTA V

پس از اینکه نسخه اوریجینال بازی GTA V منتشر شد، کمپانی راک استار نسخه آنلاین GTA V را در حالت مولتی پلیر منتشر کرد، که در آن بازیکنان برای به دست آوردن پول در خیابان های لوس سانتوس گشت می زدند.

پس از تعدادی مشکلات فنی، راک استار موفق شد نسخه بهم پیوسته ای از سبک های تیر اندازی آنلاین کلاسیک و سبک MMORPG  (سبکی که در آن تعداد زیادی از بازیکنان در یک زمین بزرگ، به صورت دسته جمعی باهم بازی می کنند.) را روانه بازار کند. به این نسخه ماموریت های شخصی، جمعی، حملات تهاجمی، ماموریت های شخصی سازی شده، شرکت در شورش ها، پیوستن به گروه های سازمان یافته و ماموریت های تیمی اضافه شد و به بازی تبدیل شد که هر گیمری آن را آرزو دارد.

همین نکات باعث شد تا راک استار ماهانه از 10 میلیون کاربر فعال خود، درامدزایی داشته باشد. در عین حال یک گروه در وبسایت یوتیوب به وجود آمد که همه گیمر های حرفه ای، فیلم های بازی هایشان در آن به اشتراک می گذاشتند و باعث شد تا مردم زیادی در جهان با این بازی آشنا شوند. کم کم با حمایت های کمپانی راک استار این بازی بیشتر در شبکه های اجتماعی پخش شد و به محبویت زیادی دست یافت. می توان گفت مهمترین عامل موفقیت بازی GTA V همین موفقیت و محبوبیت در شبکه های اجتماعی است.

این نسخه آنلاین به مرور آپدیت می شد و بازیکنان می توانستند ماشین ها، لباس و اسلحه های زیادی را آپدیت کنند.

دسترسی به بازی GTA V

این بازی در اکثر کنسول ها قابل دسترس است و به راحتی می توان از PS3 و Xbox 360 به PS4 و Xbox One بدون اینکه دیتاهای بازی از بین برود، منتقل شد.

بازی GTA V ، بازی برای گیمرهای 10 ساله تا 50 ساله

GTA V نیز همانند بازی های معروفی چون Minecraft ،Roblox و کانتر تنها، جایی برای بازی کردن نبود، بلکه به جایی برای گشت و گذار کاربران تبدیل شد. لوس سانتوس به شهری تبدیل شد که برج ها و مراکز تفریحی زیادی دارد و کاربران هر روز با یک نوع معماری، تکنولوژی و مد جدید آشنا می شوند.

امروزه رنج سنی گیمر ها افزایش قابل توجهی داشته است و حتی افرادی که در دهه 40 و 50 عمر خود هستند، نیز در حال بازی هستند. اما سبک بازی این افراد مقداری با گیمر های جوان تر تفاوت دارد!

نکته اول این است که در مقایسه با بچه های 18 ساله، این افراد پول بیشتری دارند ولی در عوض آن خیلی به دنبال گشت و گذار و اکتشاف های جدید نیستند. حوصله این را نیز ندارند که کلی کار انجام دهند تا مثلا بتوانند لباس و تفنگ خود را آپدیت کنند و بیشتر ترجیح می دهند این تجهیزات را بخرند.

نسخه های قدیمی GTA

نسخه های قدیمی GTA

همچنین گیمرهای 40 50 ساله بیشتر به دنبال نسخه آپدیت شده بازی های نوستالژیکی هستند که در جوانی بازی می کردند و خیلی به سراغ بازی های جدید نمی روند.

اما چرا این نکات را گفتیم؟

چرا که بازی GTA V تمام این انتظارات را برای گیمر های 40 50 ساله براورده می کند. یک بازی نوستالژیک که تقریبا 20 سال است همگی ما با آن آشنایی داریم و قاعدتا اولین صحنه ای را که از آن به خاطر می آوریم آن رانندگی های دیوانه وار در خیابان های لوس سانتوس است و برخی نیز کد تقلب های این بازی را به خاطر می آورند که با آن به گشت و گذارهای دیوانه وار خود در شهر کامل می پرداختند.

این موضوع دقیقا همانند گوش دادن به موسیقی های خواننده معروفتان است.

فرض کنید یک شخص در جوانی اش آهنگ های شجریان را در نوار کاست گوش می داده، سپس CD وارد بازار شد، پس از آن MP3 Player و فلش و امروزه نیز به صورت آنلاین به آلبوم های خواننده معروفش گوش می دهد. هانطور که می بینید تنها تفاوت در این فراید این است که پلتفورم گوش دادن به موسیقی تغییر کرده است، اما این شخص همچنان علاقمند به گوش دادن به آلبوم های شجریان است و همیشه بی صبرانه منتظر آلبوم های خواننده معروفش است.

در بازی GTA V نیز همچین اتفاقی می افتد. GTA 1 تا GTA V گرفته که در همه کنسول ها از PC گرفته تا PS4 و Xbox عرضه شده است و همیشه کاربران و عاشقان این بازی، بی صبرانه منتظر آپدیت های هیجان انگیز آن هستند.

شاید بتوان گفت این نکات، اصلی ترین دلایلی است که مردم هنوز هم بازی GTA V را می خرند و بی صبرانه منتظر نسخه های بعدی آن نیز هستند.

admin
admin
نارین گیمز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *