بازی های بتل رویال : از زمین خاکی تا شاتل فضایی

بازی های بتل رویال ، بازی هایی هستند که در آن ها تعداد زیادی از بازیکنان به صورت تکی یا در قالب تیم دو نفره یا حداکثر هر تیم بین 3 تا 5 بازیکن با هم می جنگند. در هر بازی تیم یا شخصی برنده می شود، که همه رقبا را شکست داده است و تنها خودشان زنده مانده اند.

شروع بازی

بازی بتل رویال با قرار گرفتن همه بازیکنان در یک محوطه بزرگ شروع می شود. معمولا بازیکنان به وسیله یک اتوبوس فضایی وارد نقشه بازی می شوند. با توجه به سبک بازی، بازیکنان ممکن است خودشان اختیار این را داشته باشند که کجا فرود بیایند و در برخی از بازی ها نیز به صورت رندوم محل فرودتان مشخص می شود.

جمع آوری تجهیزات

همه بازیکنان با حداقل تجهیزات ممکن بازی را شروع می کنند و هیچ بازیکنی تجهیزات بیشتری نسبت به دیگری نخواهد داشت. این تجهیزات معمولا برای جنگ با رقبا، ساختن سر پناه یا حمل و نقل استفاده می شوند.

برای به دست آوردن این تجهیزات، باید گوشه کنار نقشه بازی را بگردید تا بتوانید آن ها را پیدا کنید. معمولا ایین تجهیزات در جا های خلوت و ساختمان های مخروبه پیدا می شوند. اما هنگام جست و جو برای تجهیزات مراقب باشید که کشته نشوید! بنابراین در بازی های بتل رویال باید توانایی نقشه خوانی بالایی داشته باشید تا بتوانید در این بازی ها موفق شوید.

چنانچه نتوانستید تجهیزات دلخواهتان را پیدا کنید باید رقبا را بکشید و تجهیزاتشان را بردارید.

نقاط امن

در این بازی ها معمولا پس از گذشت زمان اندکی نقشه بازی شروع به کوچک تر شدن می کند، یعنی مناطق امن کوچک شده و اگر بیرون از این مناطق بمانید؛ کشته خواهید شد.

جایزه برندگان

معمولا جایزه بازی های بتل رویال برای کسانی که برنده می شوند؛ پول درون بازی است که می توانند با ابن پول چهره کاراکتر خود را بر اساس اینکه چقدر زنده مانده اند، تغییر بدهند.

به دلیل اینکه در بازی های بتل رویال نقطه شروع، جا نمایی تجهیزات و نقشه بازی مدام در حال تغییر است و نقاط امن دائما در حال کوچک شدن هستند؛ برای بازیکنان بسیار چالش برانگیز است و همین نکته بر جذابیت بازی های بتل رویال افزوده است و باعث شده که طرفداران زیادی را در دنیا به خود اختصاص دهد.

آمار و ارقام و درامد زایی بازی های بتل رویال

آمار و ارقام فورتنایت

آمار و ارقام فورتنایت

بنا بر آمار سایت Business Insider میزان درامد حاصل از این سبک از بازی ها در سال 2018 چیزی حدود 2 میلیارد دلار بوده است و پیشبینی شده است که این درامد در سال 2019 به 20 میلیارد دلار خواهد رسید.

بازی هایی که در سال 2018 بیشترین رشد را داشته اند عبارتند از:

بیشترین نصب بازی های بتل رویال موبایلی در سال 2018 عبارتند از:

این 3 بازی مجموعا 500 میلیون نصب را داشته اند.

پر بازیکن ترین بازی بتل رویال در سال 2018 مربوط به بازی پابجی است که در حدود 400 میلیون بازیکن دارد.

فروتنایت 250 میلیون بازیکن، بازی Rules of Survival، 230 میلیون و Garena Free fire 180 میلیون یوزر دارد.

تاریخچه بازی های بتل رویال

این سبک از بازی ها یک شبه از طریق فورتنایت و پابجی به وجود نیامده است. این ژانر از بازی اولین بار در قسمت چند نفره بازی های سبک بقا رو نمایی شد. این سبک از بازی در بین گیمر ها به سرعت رشد کرد و تا جایی ادامه پیدا کرد که تا چند سال در رتبه اول بهترین بازی های کامپیوتری قرار گرفت.

بازی هایی مثل DayZ، Z1 و Rust کاربران را با زامبی ها و سایر بازیکنان رو به رو کردند و در این میان هر کاربر باید برای زنده ماندن و یافتن آذوقه و تجهیزات تلاش کند.

آنچه در این بازی ها چالش برانگیز و جذاب است این نکته است که هنگامیکه دو بازیکن به همدیگر برخورد می کنند؛ هیچ چیز مشخص نیست که همدیگر را بکشند، تجهیزات همدیگر را ببرند یا اینکه با هم همکاری کنند تا یک بازیکن دیگر را از بین ببرند.

نکته جالب دیگر در مورد بازی های بتل رویال این است زمانیکه سری فیلم های Hunger Games پخش شد، این ژانر از بازی ها به اوج محبوبیت خود رسیدند و می توان گفت که سکوی پرتاب ژانر بتل رویال پس از پخش Hunger Games قوت گرفت.

پوستر فیلم هانگر گیمز

پوستر فیلم هانگر گیمز

افزایش سطح تعاملات اجتماعی بین بازیکنان سبک بقا، سازندگان بازی ها را ترغیب کرد تا به سناریوهای رقابتی-تیمی بیشتر بها بدهند و بازی هایی مانند پابجی موفق تر عمل کنند.

افزایش سطح تعامل کاربران یکی از مهم ترین نکات در تولید سناریو بازی های بتل رویال است.

اثر گلادیاتوری در محبوبیت بازی های بتل رویال

هنگامیکه از یک بازی چند نفره رونمایی می شود، همیشه گیمر هایی وجود دارند که حاضرند ساعت ها بر روی بازی وقت بگذارند تا در آن حرفه ای شوند، از گیم پلی خود فیلم بگیرند و در شبکه های اجتماعی به نمایش بگذارند.

با این کار کم کم بین گیمرهای حرفه ای کل کلی داغ شکل می گیرد که بتوانند همدیگر را بکشند و آن را در شبکه های اجتماعی پخش کنند. این گیمر ها هزاران فالور دارند و باعث می شود این بازی به صورت ویروس گونه ای در سطح دنیا معروف شود.

استراتژی ورود به بازار فورتنایت نیز یه همین شکل بود. این بازی برای اولین بار در سال 2011 تنها بین گیمر ها عرضه شد و پس از 6 سال بطور عمومی در بازار عرضه شد و تنها پس از یک سال این بازی به یکی از پر مخاطب ترین بازی های بتل رویال تبدیل شد.

 

 

admin
admin
نارین گیمز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *