داستان استاد سیاهچاله؛ شروع سبک بازی نقش آفرینی

امروز روز مهمی برای گیمرهاست. اگر شما با گرگ سفید برای شکار هیولاها همراه و مسحور دنیای ویچر شده‌‌اید ، از انتخاب‌ها و استراتژی‌های خود در دنیای آزروث در وارکرفت لذت برده‌اید ، در فضای آخرالزمانی Fall Out در جهان باز آن پرسه زده‌اید و از همه مهم‌تر اینکه اگر از حق انتخاب مسیر بازی و اختیار خود در پیشبرد این بازی‌ها شگفت‌زده شده‌اید امروز برای شما هم باید روز مهمی باشد. امروز تولد طراح بازی و نویسنده‌ی آمریکایی گری گیگاکس (Gary Gygax) است که با کارش در خلق بازی پیشرو و نقش آفرینی سیاهچاله‌‌ها و اژدهایان (D&D) شناخته می‌شود.

گری گیگاکس در سال 1938 در شیکاگو به دنیا آمد و ماند پدرش ارنست نامیده شد اما او که گویا سرنوشتش با نقش آفرینی گره خورده بود به دلیل علاقه‌ی مادرش به گری کوپر ،بازیگر شهیر هالیوود، گری صدا زده می‌‌شد. از سنین پایین توسط پدرش با دنیای فانتزی حلقه‌های جادویی و رداهای نامرئی‌کننده آشنا شد. او از کودکی شکار می‌کرد به همین دلیل روحیه‌ی جستجوگر و ناآرامی داشت و از همان زمان به شدت جذب بازی‌های فانتزی و علمی‌تخیلی و جنگی شد. پس از مرگ پدرش در سال آخر دبیرستان از مدرسه اخراج شد و برای مدت کوتاهی به نیروی دریایی پیوست اما به دلیل ناهنجاری در راه رفتن از خدمت مرخص شد و سپس به خانه نزد مادرش بازگشت و همراه با کار و ادامه‌ی درس علاقه‌اش به بازی را نیز حفظ کرد.

گیگاکس در سال 1973 با شریک‌اش دُن کایه شرکت خود یعنی Tactical Studio Rules را با سرمایه‌ی 1000 دلاری تاسیس کردند. گری در سال 1974 بازی Dungeons & Dragons که یک بردگیمنقش آفرینی بود را همراه با دیو آرنسون (Dave Arneson) ارائه کرد. D&D خود را با اجازه‌ی خلق شخصیت به بازیکنان از بازی‌های جنگی مینیاتوری قدیمی متمایز کرد. این شخصیت‌ها در جریان بازی با ماجراجویی‌های خیالی در محیطی فانتزی با موجودات بازی و همینطور سایر بازیکنان تعامل خواهند داشت. یک استاد سیاهچاله (Dungeon Master) نیز وظیفه‌ی داوری ، قصه‌گویی و هدایت بازی را بر عهده دارد. سیاهچاله‌ها و اژدهایان یک بازی ساختاریافته و در عین حال پایان باز است. عموما هر بازیکن یک شخصیت را در دنیای خیالی بازی کنترل می‌کند. در طول بازی هر بازیکن اقدامات شخصیت خود و تعاملاتش با سایر بازیکنان را تحت کنترل دارد و جهت‌دهی می‌کند. یک بازی معمولا در چند جلسه باید ادامه پیدا کند تا یک “ماجراجویی (Adventure)” تکمیل شود و اگر سری ماجراجویی‌های بیشتری بازی شود به آن کمپین گفته می‌شود.

سیاهچاله‌ها و اژدهایان تا سال 1981 سه میلیون بازیکن در دنیا داشت و نسخه‌‌ی قوانین آن با نرخ 750هزار در سال تا 1984 به فروش می‌رفتند. D&D همچنان به فروش میلیونی خود ادامه داده و به بیش از 50 زبان در دنیا ترجمه شده است. تا سال 2004، D&D با فروش بیش از 1 میلیارد دلاری در دنیا همچنان شناخته شده‌ترین بازی نقش‌آفرینی در آمریکا باقی ماند. این بازی در ایران نیز طرفداران بسیاری دارد که جلسات عمومی هم برای آن ترتیب می‌دهند که بازی و حتی تماشای آن جذاب است.

سیاهچاله ها و اژدهایان Dungeons & Dragons نخستین بازی نقش آفرینی مدرن بود و قوانین بسیاری وضع کرد که همچنان بر این ژانر حاکم است. به خصوص استفاده از تاس به عنوان مکانیزم بازی، برگه‌های ثبت شخصیت‌های بازی، استفاده از ویژگی‌های عددی برای ویژگی‌های مختلف شخصیت‌ها و استفاده از استاد (Game Master) برای پیشبرد بازی. طی ماه‌های پس از ارائه‌ی D&D بازی‌های نقش آفرینی بسیاری متاثر از موفقیت این بازی منتشر شدند.

این بردگیم محبوب در میان بازی‌هایی‌ست که به عنوان مادر بازی‌های ویدیویی به خصوص در سبک نقش آفرینی به شمار می‌آیند. نقش آن در پرورش ایده‌های نقش آفرینی گیم‌هایی که امروزه از آن لذت می‌بریم کاملا مورد تایید همگان است؛ بدون D&D، بازی‌های نقش آفرینی به این شکل نبودند و ردپای آن به وضوح در بازی‌های امروزه دیده می‌شود. اگر به خاطر D&D نبود ما Call of Duty، وارکرفت، Fall Out و بسیاری بازی‌های دیگر را نداشتیم. ایده‌های نقش آفرینی یک شخصیت، حرکت در فضایی مثل سیاهچاله برای روبرو شدن با دشمنان، جمع‌آوری برخی آیتم‌ها و پیشرفت کردن با آنها؛ اندازه گیری قدرت‌های شخصیت با اعداد ؛ و شروع بازی به شکل موجودی ضعیف و رفتن به سطوح بالاتر، همه‌ی این مفاهیم و ایده‌ها بدون گری گیگاکس ممکن نبود. هنر گری گیگاکس در سیاهچاله‌ها و اژدهایان این بوده است که نشان داده شما به کتاب، فیلم یا ویدئو گیم نیازی ندارید بلکه می‌توانید شاعر، حماسه‌سرا، بازیگر و سازنده‌ی دنیای خود باشید. شما می‌توانید خود و دوستان‌تان را با کاغذ و مداد سرگرم کنید و از گرمای آتش تخیل یکدیگر گرم شوید.

admin
admin
نارین گیمز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *