تمام آن چیزی که در مورد PS5 می‌دانیم: مشخصات فنی ، قیمت ، زمان انتشار و …

در حالیکه کنسول نسل بعدی سونی بسیار نزدیک به نظر نمی‌رسد، اما شرکت برخی از جزئیات اولیه را منتشر کرده که همچنان منتظر هستیم چیزهای بیشتری در سال آتی از آن بشنویم. اطلاعاتی از این کنسول داریم با اینکه هنوز قطعا نمی‌دانیم نام این کنسول به طور رسمی چه خواهد بود. PS5 حافظه ذخیره سازی SSD و سازگاری با بازی‌های نسل‌های قبلی را خواهد داشت و از PSVR هم پشتیبانی خواهد کرد. سونی هنوز قیمت و تاریخ دقیقی برای PS5 مشخص نکرده است اما می‌دانیم تا پیش از آپریل 2020 ارائه نخواهد شد. همچنین سونی اعلام کرده است که تمهیدات دوستدار محیط زیستی را نیز برای PS5 لحاظ کرده است و از لحاظ مصرف انرژی کارآمدتر از نسخه‌های قبل خواهد بود.

پیش از اینکه به سراغ مطالب بعدی برویم لازم به ذکر است که ما نام نسخه‌ی بعدی کنسول سونی را نمی‌دانیم. فعلا از پلی استیشن 5 استفاده می‌کنیم تا راحت‌تر باشیم اما ممکن است سونی اسم دیگری در آسین داشته باشد. در واقع مدیر طراحی سیستم سونی تا این لحظه از استفاده‌ی پلی استیشن 5 خودداری کرده و تنها به نسل بعدی کنسول سونی بسنده کرده است. خب حالا می‌توانیم جزئیات مختلفی را که از بازی می‌دانیم بررسی کنیم.

PlayStation 5

تاریخ انتشار PS5

حتما این سوال همه‌ی شما هم هست: PS5 کی میاد؟ همانطور که می‌شود انتظار داشت سونی در این مورد سکوت اختیار کرده است اما در می 2018 رئیس آن زمان پلی استیشن جان کودرا گفت که PS5 سه سال دیگر کار نیاز دارد. هرچند برنامه‌ها تغییر می‌کند و همچنین ممکن است کودرا تنها تلاش کرده است تا شایعات مربوط به تاریخ انتشار نسل بعدی را پایان دهد.

قیمت PS5

مجددا سونی هنوز هیچ اظهار نظری درباره‌ی قیمت کنسول نداشته اما تنها اخیرا اعلام کرده است که قیمت PS5 برای گیمرها جذاب خواهد بود. مارک سرنی طراح اصلی PS4 که در حال حاضر روی پروژه‌ی بعدی کار می‌‌کند گفت: “من فکر می‌کنم که بتوانیم با قیمتی ارائه کنیم که با توجه به پیشرفت‌هایی که کنسول خواهد داشت جذاب باشد.”

البته قطعا انتظار نداریم سونی چیزی غیر از این بگوید اما می‌توان فهمید که شرکت از قیمت غیرعادی PS3 برایش درس عبرت شده است و قیمت مناسب PS4 و نسل‌های بعدی هم ناشی از این مسئله است.

آیا PS5 با بازی‌های PS4 سازگار خواهد بود؟

سرنی همچنین تایید کرده است که پلی استیشن 5 با PS4 سازگار خواهد بود چرا که هر دو کنسول با معماری داخلی یکسانی ساخته شده‌اند. این می‌تواند خبر خوبی برای آنهایی باشد که از عدم سازگاری PS4 با PS3 و کنسول‌های قبلی نا امید شده بودند.

مدیر SIE جیم رایان در مصاحبه خود گفته است که قابلیت سازگاری با کنسول‌های قبلی برای گذاری راحت به کنسول بعدی اهمیت بالایی دارد. او در ادامه گفت: “اگر سازگاری رو به عقب یا بازی بین کنسولی باشد ما می‌توانیم این جامعه را به نسل بعد ببریم. این یک انتخاب صفر و یکی نخواهد بود که شما مجبور باشید بین  نسل 4 و 5 یکی را انتخاب کنید.”

حتی در خبری خوش آیندتر بازی‌های PS4 بسیار بهتر بر روی PS5 اجرا خواهد شد چرا که PS5 دارای حافظه‌ی SSD در برابر نسخه 4 خواهد بود که این ویژگی را نداشت. سرنی همچنین صفحه لودینگ بازی Insomniac’s Spider Man روی پلی استیشن 5 را نشان داد که کمتر از یک ثانیه طول کشید و این زمان برای  PS4 پرو حدود 15 ثانیه است.

جزئیات PS5

 

مشخصات و دیسک درایو PS5

اینجا به طور شگفت انگیزی سونی بی‌پرده صحبت کرده است. سونی تایید کرده است که پلی استیشن 5، چیپ  AMD همراه با یک CPU مبتنی بر نسل سوم Ryzen دارد. این کنسول هشت هسته 7 نانومتری میکروچیپ Zen دارد و همچنین از گیم پلی 8K پشتیبانی می‌کند که خب قطعا به ظرفیت تلویزیون شما نیز بستگی دارد.

گرافیک کنسول با ورژن خاص Radeon خط تولیدی Navi پیش می‌رود. چیپ گرافیک از Ray Tracing پشتیبانی خواهد کرد ویژگی‌ای که در فیلم‌ها و همچنین بازی‌های ویدئویی فراگیر شده است. گرچه بیشتر با عنوان تکنیکی تصویری شناخته شده اما سرنی اعلام کرد که برای بهبود صدا نیز می‌توان از آن بهره برد. در واقع PS5 کاملا از صدای سه بعدی پشتیبانی خواهد کرد.

SSD هم که قبلا ذکر کردیم نیز باعث خواهد شد بازی‌ها سریع‌تر پردازش شوند و اشیای بیشتری را به طور همزمان در صفحه پشتیبانی کند که کنسول‌های HDD فعلی قادر به آن نیستند. کاراکترها و دوریبن‌ها می‌توانند سریع‌تر در جهان بازی‌ها حرکت کنند در عین اینکه محیط بازی نیز با نرخ بسیار بیشتری پردازش خواهد شد.

مورد دیگری که می‌دانیم این است که پلی 5 راه ایکس باکس وان اس را پیش نخواهد گرفت و به سراغ بحث کاملا دیجیتال نخواهد رفت و قطعا دیسک درایو خواهد داشت، البته هنوز نمی‌دانیم از چه دیسک درایوی استفاده خواهد کرد. این امکان وجود دارد که بتواند بلو-ری UHD 4K را پشتیبانی کند که می‌تواند دوبرابر داده‌های بلو-ری استاندارد را پردازش کند.

admin
admin
نارین گیمز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *